Article image

Krajní záložníci zařídili dvanáct branek

Záložníci Jan Kopic a Ruslan Mingazov jsou nyní stálicemi křídelního prostoru. Pravý kraj sice již delší dobu patří Kopicovi, ale mladý Turkmen Mingazov se brzy po svém příchodu zabydlel v základní sestavě. Koukněte se, v čem oba talentovaní fotbalisté na podzim vynikali, máme pro vás přehlednou grafiku.

Rychlost, technická vybavenost a hlad po gólech. Takto bychom mohli charakterizovat hlavní vlastnosti našich krajních záložníků Jana Kopice s Ruslanem Mingazovem. Nicméně složení kraje zálohy se také nerodilo lehce. Zejména na levé straně. Pravé křídlo totiž delší dobu patří Janu Kopicovi, který nastoupil do základní sestavy v plné porci zápasů. 

V prvním kole hrál nalevo Tomáš Čížek, který se mimochodem do zápasu zapsal nevídaným gólem střelou do šibenice, ve druhém kole zabral levé křídlo Tomáš Jun, pak doma proti Slovácku opět Tomáš Čížek, ale nebylo to pořád ono. Ve čtvrtém kole nastoupil poprvé do základní sestavy Nermin Crnkić a připravil gólovou akci pro Jana Kopice na vítězný gól, následně odehrál také utkání 6. kola Crnkić na levé straně. Trenér tedy rozhodně neměl lehkou úlohu v budování levého křídla.

Ruslan Mingazov

K českému ligovému fotbalu poprvé přičichl Ruslan Mingazov, reprezentant Turkmenistánu, v 6. kole na Spartě, kdy v 67. minutě střídal Jana Kopice. Mingazov ukázal, že má na to hrát v základu a od 7. kola se nadobro zabydlel v zahajovací jedenáctce. Jediná změna pro Mingazova byla posun na střed z levé strany v utkání s Plzní v 16. kole. Na svůj první ligový gól si musel počkat do 10. kola, kdy na Střelnici přijela Dukla Praha. Svým parádním zásahem se Mingazov podílel na debaklu 6:0. Na jeho gól se podívejte se ZDE.

Zajímavé utkání odehrál Mingazov ve 12. kole proti Teplicím. Byl to na podzim jeho jediný zápas, který odehrál kompletní, vstřelil vítězný gól (záznam si prohlédněte ZDE) a naběhal nejvíce metrů v zápase. Celkem 12 578! Aby toho nebylo málo, byl také hráčem, který toho nejvíce naběhal ve sprintu min. 25 km/h – rovných 270 metrů. Celkem si Mingazov za 752 odehraných minut připsal 98 588 naběhaných metrů, v průměru tedy 8 693 m na zápas.

Střelecký apetit si Mingazov také naplnil. V utkáních, které odehrál, vypálil celkem 20 střel na branku soupeře. Pět z nich si našlo cestu až na brankáře a celkem třikrát Mingazov skóroval. K tomu přidal ještě jednu asistenci.

Jan Kopic

Největším tahounem Jablonce byl na podzim Jan Kopic. Jeho výkony se zalíbily také trenérovi národního A týmu Pavlu Vrbovi, který po něm stále častěji kouká. Jeho forma gradovala hlavně ke konci podzimní části, kdy si také vysloužil prvenství v anketě Hráč měsíce listopadu, kterou pořádá LFA.

Nové složení týmu Kopicovi sedělo a mohl tak naplno uplatňovat svou rychlost, obratnost a chvílemi také drzost v soubojích jeden na jednoho. Díky tomu se také dostal do dobrých střeleckých pozic a stal se nejaktivnějším střelcem Jablonce s 36 střelami. Dvanáct střel letělo na branku a čtyřikrát Kopic slavil gól.

1. gól vstřelil na půdě Bohemians 1905

2. gól přidal po parádní akci v Příbrami

3. gól si připsal doma proti Teplicím

4. gól vsítil v 16. kole pěknou střelou proti Plzni

Jan Kopic také během podzimu těžil ze své rychlosti. Vždyť v průměru naběhal ve sprintu 311 metrů na zápas, což je druhý nejlepší výkon v SYNOT lize. I díky rychlosti se Kopic dostal do dobrých pozic, aby mohl nabídnout gólovou šanci spoluhráčům. Za podzim si vypracoval 28 klíčových a extra útočných přihrávek do gólové šance a 26 z nich bylo přesných. Škoda, že spoluhráči využili tyto nabídky jen čtyřikrát, takže si Kopic vysloužil 4 asistence. Jako bonus si Honza Kopic mohl splnit svou sázku se spoluhráči, když házel oštěpem po boku Báry Špotákové. Jak mu to šlo si připomeňte v našem videu.

V příštím pokračování statistického ohlédnutí se podíváme na defenzivní záložníky.


Author Martin Bergman
Sdílet článek