Střelnice

První zmínky o jabloneckém stadionu pochází již z 19. století. Původně na místě dnešního fotbalového stánku totiž byly sportoviště patřící střeleckému klubu. Střelecký spolek nechal na těchto pozemcích zbudovat střelnici, skokanský můstek i fotbalové hřiště. Všechny sportoviště byly vybavené dřevěnými tribunami.

Až v roce 1955 byl realizován projekt nové hlavní tribuny stavitele Fejkla, která byla na tehdejší dobu moderní chloubou celého sportoviště.

V létě roku 1964 byla po postupu do druhé fotbalové ligy nahrazena tehdejší písková plocha travnatým povrchem.

Počátkem roku 1965 Střelnice přechází pod Tělovýchovnou jednotu LIAZ, kterou tvořily dva oddíly, atletický a fotbalový. Na stadionu tak vznikla atletická dráha.

Pod hlavičkou TJ LIAZ začal jablonecký stánek vzkvétat. Vystavěna byla nová tribuna B, na stadionu vyrostla budova hlasatelny a atleti dostali zbrusu novou krytou atletickou halu! Právě atletická hala byla pro následující rozvoj královny sportu v městě bižuterie velmi důležitá.

Střelnice se nadále měnila v jedno z nejmodernějších atletických sportovišť v republice. Atleti dobudovali tartanový ovál i rehabilitační prostory. Fotbal zase vylepšoval své tréninkové podmínky především dobudováním areálu v nedalekých Vrkoslavicích.

V sedmdesátých letech byl učiněn první pokus o vyhřívání, tehdy tréninkového škvárového hřiště na místě dnešního atletického oválu. Do betonového podkladu bylo položeno elektrické vytápění, jenže celá akce skončila fiaskem, při zapnutí vyhřívání zhasla půlka Jablonce.

Rekonstrukce stadion zachránila

Po sametové revoluci docházely prostředky i TJ LIAZ. Sportoviště se přestaly rozvíjet i udržovat a začaly chátrat. To vše za novodobého postupu jabloneckého fotbalu do první ligy. U postupu už vedl fotbalový klub Miroslav Pelta, který byl hlavním iniciátorem rekonstrukce a převzetí areálu pod křídla města Jablonec nad Nisou.

Jablonec se po novodobém vstupu do ligové soutěže pral statečně se soupeři, složitější už to bylo se zdejšími klimatickými podmínkami. Několik zápasů muselo být po sněhových kalamitách odloženo, někdy se hrálo i na uválcovaném sněhu! Záhy Jablonec vybudoval vybudoval umělé vyhřívání, jako jeden z prvních týmů v republice. Na Střelnici byla vystavěna plynová kotelna a pod trávníkem položeno několik kilometrů plastových trubek. Nejvýše položený stadion v republice se rázem zbavil velkého klimatického hendikepu!

Na podzim 2001 zastupitelé města rozhodli o bezplatném převodu sportovního areálu pod svá křídla a začala se připravovat rekonstrukce celého areálu.

Vztahy mezi fotbalem a atletikou nebyly v té době ideální. Fotbal potřeboval rozšířit parametry trávníku a výběhových zón, jenže mu v tom vadil atletický ovál. Až zastupitel Karásek přišel v září 2002 s originálním a proměřeným nápadem oba sporty a jejich zázemí rozdělit.

Město se nejdříve pustilo do opravy tribuny B, která byla dokončena v únoru 2003. Projekt Stadiony 2003, který byl nezbytný k udělení licence pro první ligu, byl neúprosný. A tak následovalo rozšíření fotbalové plochy dle norem, před atletickou halou bylo zrušeno škvárové hřiště, kde se začal budovat prostor pro budoucí atletický stadion.

Nezbytné umělé osvětlení

V srpnu 2003 byly nad Střelnicí vztyčeny čtyři mohutné stožáry s umělým osvětlením. Na čtyřech sloupech tak začalo hrací plochu osvětlovat 178 světlometů. 14. srpna 2003 proběhlo zkušební měření.

V květnu 2004 začaly práce na budování třetí tribuny známé pod názvem Jih. Ta vznikla v místě bývalého ochozu v jižní části stadionu a pojme 1839 diváků. Tribuna byla slavnostně otevřena v říjnu 2004.

V létě 2005 začal největší projekt, demolice a výstavba nové hlavní tribuny. Klub musel během budování přesunout veškeré zázemí do tribuny B. Na jaře roku 2006 byla výstavba nové moderní hlavní tribuny dokončena. Slavnostně byla otevřena při přátelském zápase reprezentace ČR s Kostarikou. Nová hlavní tribuna obsahuje nejmodernější zázemí, nadstandardně vybavené prostory kabin či reprezentativní prostory VIP.

Od roku 2007 nesl stadion Střelnice na sedm let jméno nového partnera. Ze Střelnice se tak až do léta 2014 stala Chance aréna.

Nové víceúčelové zařízení Střelnice

V roce 2014 Občanské družení FK Jablonec dokončilo zbrusu nový vstup do areálu Střelnice. Na místě chátrající a nevzhledné budovy Střelnice, kde se pořádaly plesy a další kulturní akce, vyrostl krásný moderní objekt, který obsahuje mimo jiné sál, kavárnu, klubový fanshop, pokladny i nové turnikety.

Úpravy pro start v Evropské lize

Další modernizace stadionu Střelnice byla zapotřebí v roce 2018 před vstupem klubu do základní skupiny Evropské ligy dle požadavků UEFA. Za přispění města Jablonec nad Nisou se povedlo upravit infrastrukturu stadionu, ozvučení, zázemí pro novináře i televizní štáby.

Rozsáhlá rekonstrukce hrací plochy a osvětlení

Po konci sezóny 2022/2023 započala velká rekonstrukce hrací plochy a umělého osvětlení na Střelnici. Hrací plocha se měnila kompletně od podloží, včetně systému vytápění. Stávající reflektory byly nahrazeny modernějšími a úspornějšími LED reflektory. Zásadním zdrojem financování rekonstrukce byla dotace od Národní sportovní agentury ve výši 40 mil. Kč z programu Regionální sportovní infrastruktury 2020-2024, město se mělo podílet 12 miliony korun, zbývajících 8,5 mil. korun uhradila Fotbalová akademie, z.s., která sportoviště užívá. Spoluúčast Fotbalové akademie by mohl ponížit případný finanční příspěvek z rozpočtu Libereckého kraje.

Základní informace

Jméno stadionu Střelnice
Adresa U stadionu 4904/5, 46601 Jablonec nad Nisou
Vlastník Město Jablonec n. N., prostřednictvím společnosti Sport Jablonec s.r.o.
Kapacita 6396 krytých míst k sezení, 5690 od sezóny 2023/2024 po rozdělení tribuny JIH - C na větší sektor hostů
Rozměry hrací plochy 105 x 68 m
Umělé osvětlení 1600 LUX
Vyhřívaný trávník Plynové vytápění
banner
Partner Partner Partner Partner Partner Partner Partner Partner Partner