Pan André Kruf se stal nedávno předsedou představenstva a prezidentem jabloneckého klubu. Člověk, který ve fotbalovém světě rozhodně není neznámý, nastínil v obsáhlém rozhovoru pro náš web svoje vize a plány.
"Od mala jsem chtěl být fotbalistou."
V obchodním rejstříku jste vedený pod dvěma různými jmény. Mohl byste to prosím uvést na pravou míru?
V České republice jsem s tím měl problém už od samého začátku. V Holandsku dostává každý křtěný několik jmen. Byl jsem pokřtěn jako Adrianus Leonardus Franciscus. To je moje oficiální jméno, které mám ve svém pasu, ale rodiče mi říkali od mala André a jsem na to zvyklý. Sestra je na tom podobně. V českém obchodním rejstříku díky tomu vznikly nějaké nesrovnalosti, ale nyní už je vše v pořádku.
Jak byste se příznivcům Jablonce představil?
Jsem velmi otevřený kosmopolitní člověk. Už během studií jsem strávil mnoho času v zahraničí jako v Německu, Španělsku nebo v dalších zemích po celé Evropě. Jinak jsem komunikativní s pozitivním pohledem na práci i okolí. To mohou jistě potvrdit i všichni lidi, kteří se mnou dosud pracovali.
Čím jste chtěl být jako malý?
(smích) To je samozřejmě jasné. Už od mala jsem chtěl být fotbalistou. Začínal jsem ještě před šestým rokem u nás na vesničce.
Jak se vyvíjela Vaše hráčská kariéra dál?
Z holandské třetí ligy jsem dostal šanci ve Werderu Brémy, kde jsem necelý půlrok hrál v amatérském B týmu ještě spolu s Arie van Lentem, který se později prosadil v první bundeslize. Kromě něj jsem hrál svého času i s hráči jako třeba Pierre van Hooijdonk a další. Ale asi tam u mě něco chybělo, abych se prosadil více.
Co považujete za největší úspěch Vaší hráčské kariéry?
V devatenácti letech jsem se podílel na vítězství v amatérském poháru a následně si v pár zápasech zahrál i za amatérskou reprezentaci Holandska. Dnes už považuji za úspěch, že jsem stále schopný nastoupit za Černolice v 1. A třídě. Nastoupím vždy, když týmu teče do bot (smích).
Netáhlo Vás to po skončení vrcholové kariéry hned k nějaké funkcionařině?
Na vrcholové úrovni jsem skončil už v 23 letech. Samozřejmě jsem měl takové sny stát se manažerem, ale ne vždy se všechno podaří podle vašich představ.
Co nebo kdo Vás vlastně přivedl do Čech?
Život každého z nás řídí náhody a také tohle byl ten případ. V roce 1994 jsem chvíli po dokončení vysoké školy získal práci pro jednu německou společnost v Praze. Původně to mělo být jen na několik let, ale nakonec jsem tu už zůstal nastálo.
Vaším oblíbeným klubem v Holandsku je PSV Eidhoven. Jak jste prožíval naše loňské bitvy proti jejich úhlavnímu rivalovi Ajaxu?
Na maximum! Především to první utkání v Amsterdam Areně pro mne samozřejmě bylo ohromným zážitkem. S naším vedením jsem se tehdy dostal na předzápasovou slavnostní večeři, kde proti mně seděli ikony holandského fotbalu jako Edwin van der Saar nebo Marc Overmars. Oni si tehdy vyřazení s námi vůbec nepřipouštěli. Všude jsme slyšeli „My jsme Ajax, my vás lehce porazíme.“ Ale varoval jsem je, že to nebudou mít tak jednoduché a všichni dnes víme, jak to tehdy dopadlo. Úspěch byl opravdu strašně moc blízko.
"Nechci být spojovaný jen s Tipgames."
Zkuste prosím popsat Vaše aktuální podnikatelské aktivity?
V roce 2002 jsem spolu s Tipsportem založil společnost Tipgames. Už v roce 2011 jsme ji ale prodali a noví majitelé mě tehdy požádali, zda mohu zůstat v roli předsedy představenstva. V této funkci jsem ještě donedávna působil, ale s ohledem na vývoj a nepříjemnou medializaci jsem se rozhodl odstoupit a působím tam nyní pouze jako ředitel. Uvidíme, jak se to bude vyvíjet dál. Bez ohledu na poslední události už to ale dávno není moji hlavní aktivitou. Již od roku 2005 jsem aktivní v textilním průmyslu, kde vlastním firmu s licencovaným textilem. Dále mám podíly v různých e-shopech se sportovním zbožím a jiných společnostech. V brzké době rozjedeme několik dalších projektů úzce spojených s internetem. Škála mého podnikání je tedy široká a nechtěl bych být spojován pouze s Tipgames.
Jsou nějaké procesy ve Vašich firmách, které by se daly přenést do fungování fotbalového klubu?
Stoprocentně ze všeho nejdůležitější je nastavení hospodaření. To je stejné v každé společnosti, i když jde o fotbalový klub.
Přitom poslední dobou se fotbal i sport jako takový v Čechách potýká s nedostatkem finančních prostředků, a to i díky stále obezřetnějšímu vnímání sponzorů. Jak tento problém vnímáte, když jste stál dosud právě na straně obchodního partnera?
Český fotbal stále potřebuje podporu od lidí, kteří na něm nechtějí vydělat, ale mají zájem mu pomoci ze svých vlastních zdrojů. Za ty lidi musíme být rádi. Je to stále jeden z důvodů, proč fotbal v Čechách funguje na relativně vysoké úrovni. Vezměte si, že česká liga je z pohledu koeficientu výše než holandská. I ve zmíněném dvojutkání s Ajaxem jsme byli jako Jablonec schopni obstát. Na druhou stranu je samozřejmě smutné, že fotbal není schopný generovat větší příjmy z ostatních činností jako je merchandising, televizní práva nebo ticketing. Částečně je to dáno limitovanou velikostí českého trhu.
Ale přitom třeba Vaše rodné Holandsko není o moc větší…
To možná není, ale v českých podmínkách nevidím skoro žádný klubismus. Díky většímu počtu obyvatel tam mohou tamní kluby možná inkasovat více z televizních práv nebo sponzoringu. Ale výrazný rozdíl tam je v návštěvnosti. Fanoušci vytváří obrovský rozdíl v příjmech za vstupenky i suvenýry. Nebudeme srovnávat velkokluby jako Ajax nebo PSV. Ale kluby srovnatelné s námi jako třeba Arnhem nebo Utrecht mají průměrné návštěvy na zápas patnáct až dvacet tisíc lidí a každý druhý třeba chodí v nových dresech. V Čechách klubům neskutečně scházejí tyto příjmy. Navíc fanoušci v zahraničí projevují o svůj klub větší zájem. V Čechách o fotbale spoustu lidí rádo mluví, ale na stadionu se neukážou. Dívají se třeba v televizi, v hospodách a pak kritizují.
"Chci pomoci s rozvojem jabloneckého fotbalu."
Jak dlouho sledujete jablonecký klub?
To muselo být někdy v letech 2009 až 2010, kdy jsme se jako Tipgames poprvé stali partnerem klubu. Po jednoleté pauze jsem byl později znovu osloven panem Peltou a v posledních dvou sezónách už jsme byli jedním z hlavních partnerů klubu. Postupem času mi Jablonec přirostl k srdci. Poměrně dlouho tedy už vnímám vývoj FK Jablonec relativně zblízka.
Jak půjde role prezidenta klubu sloučit s Vašimi dalšími aktivitami? Jak často budete v Jablonci mezi zápasy áčka?
Vzhledem k tomu, že moje působení v Tipgames je stále menší a menší, tak si myslím, že jsem schopný si vyhradit dostatek času pro práci a vedení našeho klubu.
Zástupcem obchodního partnera jste již delší dobu. Proč jste se nyní rozhodl osobně vstoupit a ucházet se o funkci ve vedení klubu?
Tento krok nemá nic společného s Tipgames. Šlo spíše o osobní přání pana Pelty, s kterým nás pojí přátelství již několik let. Už na jaře jsme se o tom začali bavit a pan Pelta mi nabídl, zda bych měl zájem se podílet aktivně na chodu a řízení klubu. Po chvíli přemýšlení jsem se rozhodl, že budu chtít pomoci s rozvojem jabloneckého fotbalu.
V jakém stavu je podle Vás současný jablonecký tým?
Zkraje minulé sezóny jsme zažili skvělou cestu evropskými poháry, ale pak jsme ten ročník nedohráli dobře. Zachránit se to ještě dalo ve finále poháru, které se nám ale také nepodařilo. V této sezóně tam jsou určité paralely. V prvních dvou ligových zápasech to vůbec nevypadalo špatně. Nevím, jestli je to v hlavách těch hráčů, jestli ten tlak je velký. Ale přitom když se podíváme na naší soupisku, tak bychom se neměli bát žádného soupeře a měli bychom se měřit s nejlepšími. Mužstvo máme určitě dost dobré na elitní šestku v lize. Nemyslím, že bychom neměli v kádru kvalitu, ale nějak se nám ji nedaří ukázat na hřišti.
Co si od nové role slibujete? Jaké máte plány a vize?
Všeobecně bych se chtěl zaměřit hodně na mládež a využít zkušenosti, které jsem získal v Příbrami. Tam jsem se podílel na vzniku akademie, která v minulých letech posbírala úspěchy sportovní i tím, že vychovala řadu talentů. Z každého ročníku přecházeli tři nebo čtyři hráči do základní sestavy áčka nebo přímo přestupovali do jiných klubů jako Plzně nebo rovnou do zahraničí. To je jedna taková vize, kterou bych chtěl realizovat i v Jablonci. To samozřejmě nejde vybudovat hned, i když už nyní se několik odchovanců v kádru áčka objevuje.
Ovlivní nějak jmenování do funkce jabloneckého prezidenta Vaše další působení ve fotbalové Příbrami?
Byl jsem tam pouze místopředsedou mládežnické akademie a z této funkce jsem už před časem odstoupil.
Kdy se ujmete své funkce v Jablonci?
Částečně už s vedením klubu spolupracuji a i s panem Peltou jsem některé kroky již dříve konzultoval. Řešíme spolu směřování klubu už nějaký čas a máme společné představy. Akorát jsem nebyl tolik vidět na veřejnosti v Jablonci.
Fanoušci i veřejnost mohou zpochybňovat Vaši roli v klubu s ohledem na další trvající vliv pana Pelty. Jak byste jim odpověděl?
Víte, vyvrátit to, co si lidi mohou myslet, já neumím a ani nechci. To není podstatné. Jde nyní především o ten klub a jeho budoucnost. Jméno pana Pelty je s jabloneckým fotbalem spojeno natolik, že by ho ze střetu zájmů veřejnost obviňovala, ať už by ve funkci prezidenta stanul kdokoliv. Klidně ať lidi věří v to, co věří. My v tom máme naprosto jasno. V hodně věcech se shodneme, ale máme i věci, na které máme odlišný názor. Měl bych ale garantovat určitou kontinuitu ve vedení klubu. Chtěli bychom klub dlouhodobě stabilizovat na úrovni, kam ho pan Pelta dokázal dostat. Ligový A tým by se měl pohybovat v první šestce a měl by bojovat o evropské poháry.
Současný majitel pan Miroslav Pelta se před časem zmínil, že byste měl být jedním z možných zájemců o jeho podíl v klubu. Můžete prozradit, v jaké fázi jsou nyní Vaše jednání?
Je důležité zdůraznit, co některá média trochu překroutila. Zájemcem o koupi podílu v klubu nikdy nebyla společnost Tipgames. Já už tam také alespoň pět let nemám žádný podíl. V současné chvíli je ještě stále předčasné další kroky předjímat a nějak je komentovat.