Jablonečtí fotbalisté se ve čtvrtek představí v kazašské Astaně. Pojďme si před čtvrtým zápasem Evropské ligy projít ve stručnosti město našeho hostitele spolu s přiloženou fotogalerií.
Když se řekne Kazachstán, většině lidí se asi vybaví chudá země někde uprostřed Asie. Jenže zdání klame, hlavní město Astana vás na místě vyvede z omylu a do jisté míry vám i vyrazí dech.
Astana vyrostla zhruba uprostřed země na místě liduprázdných stepí u řeky Išim. Pro toto místo hovořila výhodná strategická poloha. Rusové jí založily v roce 1824 jako vojenskou pevnost. Původní názvy Akmolinsk, Celinograd, Akmola nahradil až v roce 1991 jméno Astana, což z kazaštiny v překladu znamená hlavní město.
V roce 1990 se Kazachstán osvobodil od Sovětského svazu a Astana se o sedm let později stala hlavním městem. Přišel velký rozmach výstavby i služeb. Kdysi malá provinční usedlost se v průběhu pár let změnila na jednu z nejmodernějších metropolí centrální Asie. Astana i dnes láká nové obyvatelé, aktuálně už jich má přes milion.
Místní řeka Išim jakoby město dělila na dva světy, pravý břeh patří staré zástavbě, na levém břehu se nacházejí nové architektonické skvosty a nejimpozantnější stavby. Celkově vás Astana uchvátí, moderní prosklené mrakodrapy, zelené parky, exklusivní hotely, nablyštěná obchodní centra a výškové budovy, to je dnešní metropole Kazachstánu. Přeměna města však ještě zdaleka není u konce. V plánu je takzvané kryté město, které bude nabízet všechny služby pod jednou střechou, ta bude mít za úkol neutralizovat místní výkyvy teplot. V nehostinném kraji totiž během roku venkovní teploty značně kolísají, v zimě až k -40°C, v létě se zase rtuť teploměru šplhá ke stejné teplotě v plusových hodnotách.
Centrum města se rozkládá kolem Pyramidy míru, ikonou Astany je věž Bayterek, která se tyčí do výšky 105 a znázorňuje strom života, na který usedne symbol štěstí, pták Samruk. Dominantou města je také mešita Sultan Khasret Mosque. Do výšky jako stan se tyčí i palác nakupování a zábavy Chan Šatyr, jedna z nejdražších městských staveb. V noci metropole doslova rozzáří neonovými barvami a nasvětlenými fontánami. Velkolepost, jedinečný architektonický styl a moderna, to je Astana. Není tajemstvím, že bez bohatsví ropy a zemního plynu by Astana sotva existovala, těžko by se srovnávala s Dubají a nazývala se přívlastkem „město budoucnosti“.
Sport je v Astaně v kurzu, a nejde pouze o fotbal, oblíbený je také hokej a hlavně cyklistika, která je určitou reklamou Kazachstánu ve světě. Pod značkou Astany vyhrál v roce 2014 Tour de France Vincenzo Nibali, krasobruslař Denis Ten se zase zaskvěl bronzem na olympijských hrách v Soči.
Ve čtvrtek se bude na tomto zajímavém místě, 4500 km od domova, chtít sportovně zviditelnit náš fotbalový klub. Projděte si fotogalerii z kazašské metropole pod tímto článkem.