Po deváté v klubové historii se FK Jablonec vydává na evropskou scénu. Letos začne svou pohárovou pouť v daleké Arménii. Naším soupeřem je čtrnáctinásobný mistr Arménie FC Pjunik Jerevan. Pojďme si detailně představit našeho protivníka.
Tým z hlavního města Arménie patří mezi přední arménské kluby. Vznikl pod názvem Homenetmen Jerevan teprve v roce 1992 a hned se radoval z premiérového titulu. Současný název Pjunik začal klub používat až o tři roky později. Tituly přibývaly, jenže kvůli finančním problémům oddíl už v roce 1999 zanikl. Jen o dva roky později vznikl ale znovu se stejným jménem. Nadvláda Pjuniku v arménské lize pak trvala až do roku 2010, to tým sbíral titul za titulem, celkem získal úctyhodných deset primátů v řadě! Poslední léta už ho ale na prvním místě střídají i jiné kluby. Z posledního titulu se Pjunik radoval naposledy na jaře roku 2015.
I proto má tým z Jerevanu poměrně pestrou účast na evropské scéně. V kvalifikaci Ligy mistrů však nikdy nepřešel přes druhé předkolo, kde narazil i na takové týmy jako Šachtar Doněck, Dynamo Kyjev či Dinamo Záhřeb. V sezoně 2011/2012 došlo v předkole této soutěže i na souboj s prozatím jediným českým zástupcem Viktorií Plzeň, která tým z Jerevanu vyřadila po výhrách 5:1 a 4:0.
Náš soupeř obsadil v posledním ročníku arménské Premier ligy druhou příčku, když za mistrem zaostal o pouhý jeden bod a zajistil si tak účast v kvalifikaci Evropské ligy. V jejím prvním kole Pjunik měřil síly s makedonským Shkupi, a postup si po nečekané domácí remíze 3:3 vybojoval až na hřišti soupeře po výhře 2:1. Nový ročník arménské ligy startuje až první srpnový víkend.
Pjunik hraje své domácí zápasy na stadionu v Jerevanu s názvem Hanrapetakan, neboli také Stadion republiky. Ten pojme 14 986 diváků a využívá ho mimo jiné i arménská fotbalová reprezentace. V současné době na něm ale probíhá Mistrovství Evropy hráčů do 19 let. Proto se náš zápas s Armény bude sehrán na Městském stadionu ve 120 km vzdáleném městě Gyumri s kapacitou bezmála tří tisícovek sedadel.
Pjunik ve svém kádru dříve často sázel na jihoamerické a africké posily, nyní už se spoléhá především na domácí fotbalisty, často i vlastní odchovance. Jablonec by se proto měl mít na pozoru zejména v případě gólového podhrotového záložníka Vardanyana, kapitána a reprezentanta Mkrtchyana nebo ruského obránce Zhestokova či útočníka Miranyana. Tým vede 64-letý ruský kouč Aleksandr Tarkhanov.