Mládežníci naší fotbalové akademie v době pandemie nově trénují pomocí online tréninků. Celý proces této novinky na mládežnickém úseku přibližuje v rozhovoru ředitel naší akademie Benjamin Vomáčka.
Chod fotbalové akademie našeho klubu má od začátku roku 2020 na starosti bývalý prvoligový fotbalista Benjamin Vomáčka. Někdejší stoper oblékal barvy dresů Liberce, Bohemians, Plzně, Slavie a Ostravy na Slovensku pak Slovanu Bratislava či Žiliny.
Kvůli vládním omezením jste zavedli takzvané online tréninky, co přesně si pod tímto názvem můžeme představit?
Online tréninky spočívají v tom, že v aplikaci Zoom máme takovou videokonferenci, u které trenéři dětem předcvičují a kluci dělají věci podle nich. Jde o dovednostní věci jako jsou stahovačky, žonglování, kličky, naznačování. Piluje se jemná technika a motorika s balonem. Je to koncept zhruba třičtvrtěhodinového tréninku v domácím prostředí, v kterém jsou samozřejmě i posilovací a protahovací cviky.
Děti tedy mají pevně stanovený datum a čas začátku kurzu. Jak je to s účastí na takových trénincích?
U přípravek se snažíme to dělat ve dnech a přibližně i časech jejich původních tréninků. Účast je vysoká. Toto pondělí jsme měli úvodní seznamovací trénink. Byly v tom informace rodičům i dětem, jak to zhruba bude probíhat, jak se připojí, bylo to ještě takové testování. Co mám informace od trenérů, už při tomto úvodním tréninku byla účast kolem 70 až 80 % dětí.
A jaké jsou první ohlasy?
Jelikož to je v plenkách, tak zpětné ohlasy ještě nemáme ucelené, ale ty první byly kladné. Uvidíme, až se tréninky více rozjedou. Věřím tomu, že kladných ohlasů bude přibývat. Než dělat nic, nebo jen zadávat úkoly, tak je určitě lepší, když mají trenéři i děti spolu alespoň tento kontakt. Myslím, že i pro rodiče to je takto lepší. Vím to z vlastní zkušenosti, protože když dítěti řeknete, budeme dělat tohle a tohle, tak to dítě to ne vždycky vezme. Když ale předcvičuje trenér a může si je u toho zkontrolovat, tak to dítě to vezme lépe. Mnohdy pak děti udělají víc, než by udělaly bez trenéra.
Jakým způsobem si pak tyto nové typy tréninků zpětně vyhodnocujete?
Trenér to s nimi odcvičí, vidí je při tom. Je to vlastně i takový návod pro děti, co si můžou dělat posléze doma. Třeba žáci, kteří už jsou samostatnější, ti posílají kondiční výsledky trenérovi z různých aplikací z telefonu.
Dětem zároveň zůstává k této novince i nějaká individuální příprava?
To záleží už na jednotlivých kategoriích. Tyhle tréninky rozjíždíme v kategorii od starších žáků po nejmladší přípravky. Pro dorostenecké kategorie toto neděláme, ty mají individuální tréninky. Dorosty, to už jsou v uvozovkách defacto dospělí kluci, tam už je učíme profesionalitě se vším všudy. Tam si musí poradit i s touto nastalou situací. U nich po skončení pandemie a jednoduchém testu hned zjistíme, jak na tom jsou, kdo co dělal a kdo ne.
Velké oblibě se prý těší takzvané výzvy, o co jde?
Výzvy jsou zajímavé. Jednotlivé žákovské kategorie totiž soutěží mezi sebou. Dám příklad. Kluci vymysleli jednu z výzev ve skákání přes švihadlo, ročníky pak soutěží mezi sebou. Vznikla tam i jedna mimofotbalová věc, která byla prezentovaná na Facebookovém profilu Akademie. Výzvy budou dál pokračovat, budou třeba i běžecké a silové. Chceme to pro děti udělat tak, aby něco dělaly a zároveň je to bavilo.
Vzhledem k vývoji pandemie jste byli v tomto roce nuceni už několikrát tréninky celé akademie zastavit a znovu rozjet. Byl to velký problém?
Na jaře při první vlně jsme tento způsob tréninku neměly, protože to pro nás byla naprosto nová situace. Tehdy jsme to řešili, že jsme dětem rozesílali videa. Teď už jsme na to byli připravenější, dopředu jsme už uvažovali o tom, co bychom mohli udělat, kdyby ta situace nastala znova. Proto jsme ty online tréninky i udělali. Je to taková kontrola a je to kontakt mezi dětmi a trenéry, ať je to jak chce i trenérům ty děti za těch pár týdnů už chybí.
Můžou mít tyto prodlevy a pauzy v klasických trénincích vliv na rozvoj a vývoj mladých fotbalistů?
Teoreticky je to přibrzdit může. Ale kdo chce a kdo má o fotbal zájem, dá se u toho udržet a možná i zvednout, a to hlavně po kondiční stránce. U těch malých je to hlavně o té dovednosti. Když rodič věnuje dítěti nějaký volný čas podle naší předlohy, je s ním venku, tak to dítě určitě neztratí, než ti, co nedělají nic a třeba jen hrají na PlayStationu.
Akademii FK vedete od začátku roku. Nepředstavoval jste si přeci jen klidnější podmínky pro práci a rozvoj, než které právě nyní zažíváte?
Je to problém, ale na druhou stranu problémy jsou od toho, aby se řešily. Nestěžuju si. Prostě tak to je. Práce ve fotbale lehká není a já to beru tak, jak to je. Věřím tomu, že to řešíme dobře. Samozřejmě jednoduché to není, chcete něco nastavit. Všichni trenéři a jejich realizační štáby pracovali a pracují výborně, ale pro nás pro všechny jsou to komplikace. Na druhou stranu, je to pro všechny stejné a kdo se s tím nejlépe vyrovná, to se uvidí až se to znovu nastartuje.
I v této špatné době pro sport se ale dá najít alespoň něco pozitivního. Brzy uvidíme a roztřídíme si ty kluky. Na ty, kteří opravdu mají zájem a kteří umí a chtějí překonávat nějaké překážky a na ty, kteří to zabalí, i takové jsou totiž děti. Přál bych si, abychom tu situaci všichni přežili ve zdraví a brzy jsme se zase konečně viděli na trávníku.